Nasz pobyt w Grecji (11)

24.10.2024 r. Przed zajęciami w szkole odbyła się prelekcja połączona ze zwiedzaniem plantacji kiwi (w okolicach miejscowości Kontariotissa). Uczniowie mieli możliwość poznania uprawy tego owocu. Nazwa owoców pochodzi od nazwy ptaka kiwi, którego pióra przypominają ich brązową, owłosioną skórkę. Grecja jest trzecim największym producentem kiwi na świecie (po Nowej Zelandii i Włoszech).

Uczestnicy projektu dowiedzieli się również o uprawach i hodowli w Grecji, o korzyściach z rolnictwa ekologicznego, w tym o zrównoważonym rozwoju. Podawali przykłady, jak żyć ekologicznie oraz przykłady wynalazków związanych z recyklingiem.

W szkole uczniowie uczestniczyli w zajęciach geografii, historii starożytnej Grecji i literatury. Zajęcia odbywały się w języku angielskim. Ponadto odbyły się zajęcia z wychowania fizycznego i nauki tańców greckich. Sympatycznym akcentem ze strony greckiej szkoły był poczęstunek dla uczniów i drobne prezenty.

W ramach programu kulturowego został zorganizowany wyjazd do Parku Archeologicznego w Dion, gdzie znajdują się ruiny starożytnego miasta. Starożytny Dion stanowił główne sanktuarium ówczesnej Macedonii, miejsce oddawania szczególnej czci bogom olimpijskim. Dzielił się na osadę miejską otoczoną murami i na rozległe tereny świątynne.

Pierwsze sanktuaria w Dion istniały już w czasach archaicznych. W najstarszym z nich czczono boginię Demeter. W V wiek p.n.e. macedoński władca Archelaos I urządził tutaj wielkie uroczystości ku czci Zeusa i  Muz Olimpijskich, obejmujące konkursy teatralne i zawody sportowe. Wykopaliska w Dion prowadzone są od 1929 r. Jest to obecnie największy teren archeologiczny w Grecji.

Po kolacji omówione zostało zagadnienie związane ze śladem wodnym i odbyło się podsumowanie pracy grup – projektów oraz podsumowanie całego wyjazdu. Uczniowie otrzymali nagrody za wszystkie aktywności.

Dzień był piękny i słoneczny. Temperatura powietrza wynosiła 22ºC.

AM