Nasz pobyt w Grecji (10)

23.10.2024 r. Dużo emocji i wrażeń przyniosła uczniom całodniowa wycieczka na Meteory. To masyw skał z piaskowca i zlepieńca położony w środkowej Grecji na Równinie Tesalskiej w okolicy miasta Kalambaka. Najpierw w tym mieście uczniowie obejrzeli pracownię ikon prawosławnych (90% Greków wyznaje prawosławie) i dowiedzieli się o sposobie ich pisania. Ikona to wspólne dziedzictwo wszystkich chrześcijan. Słowo ikona pochodzi z języka greckiego i oznacza obraz.

Uczestnicy projektu podziwiali różne formacje skalne, sięgające 613 m n.p.m. – na ich szczytach umieszczone są 24 prawosławne klasztory (monastyry) i poznali historię osiedlania się w tym miejscu pierwszych wspólnot religijnych. Pojawiły się one w X w. Wspólnoty zamieszkiwały jaskinie i pustelnie. Pierwszy klasztor został założony w 1336 r. Okres świetności klasztory przeżywały w XVI w. Meteory zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 

Tesalia, gdzie znajdują się Meteory jest krainą etnograficzno-historyczną Grecji. To tutaj miały miejsce liczne bitwy, które kształtowały losy regionu i całego kraju. Region ten był również domem dla wielu ważnych postaci mitologicznych, takich jak Achilles i Jason.

Uczniowie poznali centralną część Tesalii, którą stanowią żyzna równina i tereny rolnicze. Zwrócili uwagę na zrównoważone i ekologiczne rolnictwo. Dominują tu uprawy zbóż, oliwek, drzew cytrusowych i bawełny. Grecja jest głównym producentem bawełny w Europie. Uprawia się ją także w Hiszpanii i Bułgarii. 70% tkanin na świecie produkuje się z bawełny.

Uczniowie byli również zaciekawieni owocami hurmy (kaki). W starożytnej Grecji były one nazywane „owocem bogów”.

Po kolacji odbyły się gry i zabawy integracyjne oraz zajęcia sportowe. Zebrane przez uczniów informacje i materiały z dzisiejszego dnia posłużą do opracowania przez nich treści na profile internetowe.

Dzień piękny i słoneczny. Temperatura powietrza wynosiła 23ºC.

AM