Nasz pobyt w Grecji – 10

22.03.2023 r., 23°C. Dzisiaj uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Szkole Podstawowej nr 1 w Katerini. Były to zajęcia komputerowe, taneczne i wychowanie fizyczne. Anna Pawłowska i Michał Milewski przedstawili uczniom greckim i rówieśnikom ze Szkoły Podstawowej w Ulan-Majorat prezentację o naszej szkole w języku angielskim. Z kolei wspólne tańce z greckimi uczniami były doskonałą okazją do nawiązywania nowych znajomości. Niestety ponieśliśmy porażkę w meczu w piłkę nożną. Uczniowie z naszej szkoły i ze szkoły w Ulan-Majorat stanowili jedną drużynę, natomiast greccy uczniowie drugą. Mecz Polska-Grecja zakończył się wygraną gospodarzy (0:5).

Na pamiątkę od greckich uczniów otrzymaliśmy drzewko oliwne do posadzenia przy naszej szkole w Judzikach.

Po powrocie ze szkoły uczniowie pracowali nad dwoma projektami (w każdej grupie). Niezapominanym przeżyciem był wieczór grecki. Uczniowie słuchali tradycyjnych melodii i piosenek greckich. Obejrzeli tańce i sami w nich uczestniczyli. Grecy od pokoleń są narodem nie tylko gościnnym, ale też i roztańczonym. Taniec towarzyszy obchodom uroczystości rodzinnych, a także świąt religijnych i państwowych. Część tańców upowszechniła się na terenie całej Grecji np. kalamatianos, inne znane są jedynie lokalnie np. pentoza. Najbardziej popularną wersją tańca w Grecji jest korowód. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć buzuki – instrument muzyczny. Jest on tutaj bardzo popularny. Wyglądem przypomina mandolinę i zalicza się do długoszyjkowych lutni.

AM