Nasz pobyt w Grecji – 8

20.03.2023 r., 22°C. Dzisiaj odbyły się zajęcia komputerowe i ogólnoszkolne w Szkole Podstawowej nr 1 w Katerini. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie technologii informatycznej. Tematyka zajęć obejmowała bezpieczne korzystanie z internetu, w tym jak rozpoznawać cyberprzemoc i na nią reagować. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Podczas przerw uczniowie nawiązywali przyjacielskie kontakty z greckimi rówieśnikami. Rozmawiali ze sobą i wymieniali się adresami. Po zajęciach zwiedzali centrum miasta.

Wielu wrażeń dostarczył wyjazd do górskiej miejscowości Paleos Panteleimonas, położonej na zboczach Olimpu Niskiego na wysokości 500 m n.p.m. Do osady wiedzie malownicza, kręta droga. Stałych mieszkańców jest w niej niewielu, tylko 10 rodzin. Ale nie zawsze tak było. Pierwsze zabudowania powstały pod koniec XIV w. Kamienne domy o macedońskiej architekturze tarasowo usytuowano na górskim zboczu. Pomiędzy nimi wyznaczono wąskie brukowane uliczki. Kamienna zabudowa osady i przepiękne widoki na góry i morze to jej atuty. W centrum miejscowości znajduje się zabytkowa cerkiew św. Panteleimona – patrona chorych i cierpiących. Uczniowie degustowali miejscowy miód z kasztanów jadalnych i kwiatów Olimpu.

Niesamowitym przeżyciem był wieczór filmowy, podczas którego wyświetlonych zostało 6 filmów nagranych przez wszystkich uczestników programu. 6 filmów, prezentujących 6 gatunków filmowych stanęło do konkursu o grecki laur. Najlepszym okazał się obraz „Zakochani Polacy w Grecji”. Film ten wybrała komisja, w której skład weszli nauczyciele (oceny dokonano zgodnie z wcześniej ustalonymi kryteriami). Natomiast nagroda publiczności trafiła do twórców filmu pt. „Tajemnica Hotelu Cieni” (wyboru dokonali uczniowie).

AM