Nasz pobyt w Grecji – 3

15.03.2023 r., 14ºC. W pierwszej części dnia odbył się konkurs ze znajomości języka angielskiego – Bingo. Uczniowie pracowali w dwuosobowych zespołach. Należało udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące zainteresowań, wyglądu i cech osób – uczestników programu, który aktualnie realizujemy. Następnie po podziale na grupy, razem z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Ulan-Majorat przygotowywaliśmy taniec polonez, trzy mity greckie i scenkę na temat wybitnych Polaków. Efekty pracy grup będą zaprezentowane w teatrze greckim w przedostatnim dniu pobytu.

Po obiedzie odbyła się wycieczka do pobliskiego Zamku Platamonas, który został wzniesiony w XI w. przez krzyżowców, później zdobyty w 1470 r. przez Wenecjan, a następnie w 1556 r. przez Turków. Ostatecznie opuszczony został na początku XX w. Dzisiaj, po dawnej świetności pozostały już tylko ruiny – potężne mury i forteczne baszty.

W miejscu, gdzie dziś stoi zamek Platamonas, założenia forteczne istniały już przed naszą erą – wokół twierdzy z czasów starożytnej Macedonii wyrosło miasto Heraklion, rozłożone u jej stóp. Forteca leżała przy ważnym szlaku, prowadzącym z Macedonii przez Dolinę Tempe do Tesalii i dalej, na południe. Każda z potęg politycznych w danym okresie chciała go przejąć, a następnie umocnić, by kontrolować przejście przez dolinę – najpierw były to Ateny, potem Rzym, by ostatecznie stać się ważną twierdzą Bizancjum, kontrolującą nie tylko szlak lądowy, ale i morski, wiodący z Tesaloniki (Salonik) na Evię, drugą dziś co do wielkości (po Krecie) wyspę grecką. Bizantyński kastron (twierdza) powstał prawdopodobnie w VII w. i był siedzibą garnizonu, który nie obronił się przed siłami IV wyprawy krzyżowej, poprowadzonej nie do Ziemi Świętej, a na Bizancjum. Zamki krzyżowców zazwyczaj kojarzą się nam z Ziemią Świętą, występują także i w Europie np. w Grecji. Wojska IV krucjaty szybko zdobyły Bizancjum, a na jego ziemiach utworzyły własne państwa. Zamek Platamonas jest doskonałym przykładem średniowiecznej architektury fortyfikacyjnej, zamknięty wielobokiem murów, w których umieszczono, dla wzmocnienia obrony 4 prostokątne baszty.

Zamek położony jest w jednym z najbardziej malowniczych miejsc Grecji, na wybrzeżu Morza Egejskiego, gdzie mieszkamy. Miejscowość Platamonas (o takiej samej nazwie, co zamek) z 2 tys. mieszkańców otoczona jest gajami oliwnymi. Znajduje się w niej niewielka cerkiew i port rybacki.

Wieczorem każda grupa pracowała nad swoimi dwoma projektami.

Jutro i pojutrze wyjeżdżamy na zajęcia do szkoły w Katerini.

AM