Nasz pobyt w Grecji – 5

17.03.2023 r., 15ºC. Dzień powitał nas śniegiem na szczytach pobliskiego Masywu Olimpu i deszczem, ale po południu zrobiło się już ciepło. Po śniadaniu pojechaliśmy do miejscowości Neoi Poroi na krótki spacer, a po nim wróciliśmy do hotelu, gdzie odbyły się „greckie podchody hotelowe”. Uczniowie z Judzik i Ulan-Majorat zostali podzieleni na 8 mieszanych grup i wykonywali wyznaczone zadania. Uczestnicy podchodów mogli poruszać się tylko w obszarze do pół kilometra od hotelu. Trzeba było m.in. narysować herb Grecji, nagrać wideo z pozdrowieniem po grecku, podać nazwę najwyższego szczytu Grecji, wykonać zdjęcie całej grupy na plaży, zmierzyć tiptopami najdłuższy bok hotelowego basenu, uzyskać informacje w recepcji o cenie noclegów w hotelu, napisać kilka słów po grecku, podać ceny wybranych produktów w pobliskim sklepie i wyszukać ich na półkach, poprosić napotkanego Greka o wykonanie z nim zdjęcia, ułożyć rymowankę na temat wyjazdu. Jedna z rymowanek  brzmiała: „Kiedy Ulan z Judzikami do Grecji przybywają, wszystkie samochody z autostrady zjeżdżają. A gdy dzieci z Grecji wracają, samochody na nowo na autostrady powracają”. Wszystkie zadania musiały być wykonane przy pomocy technologii cyfrowej i internetu.

Po obiedzie pojechaliśmy do feciarni – zakładu produkującego ser feta, w miejscowości Agios Spyridonas. Feta jest charakterystycznym białym serem solankowym bez skórki. Jest produkowana na wielu obszarach Grecji, dojrzewa i jest konserwowana w drewnianych beczkach lub puszkach. Pierwsze wzmianki o tym serze zawarte są w Odysei – w micie Cyklopa Polifema. Starożytni Grecy uważali mleko za święty pokarm, ponieważ Zeus – ścigany przez ojca Kronusa został ukryty jako dziecko przez matkę Rhei i był karmiony mlekiem świętej kozy Amaltei. Feta była znana Homerowi i Aleksandrowi Wielkiemu. Obecnie feta jest najsłynniejszym oznaczeniem geograficznym Grecji i stanowi około 10% greckiego eksportu żywności. Fetę wyrabia się z mleka pochodzącego od miejscowych owiec i kóz, dzięki czemu uzyskuje się ser koloru białego o lekko pieprzowym smaku. Mleko wykorzystywane do wyrobu fety pozyskuje się sezonowo i musi ono zawierać co najmniej 6% tłuszczu. W miejscowej feciarni zatrudnionych jest 6 osób i codziennie produkuje się 1,5 tony fety. Uczniowie z zainteresowaniem degustowali sery.

Widzieliśmy też plantacje kiwi. Ich owoce zbierane są do połowy października i mogą być przechowywane przez okres 6 miesięcy.

Pojechaliśmy również do miejscowości Skotnina, do największej w tym rejonie olejarni, gdzie zapoznaliśmy się z produkcją oliwy z oliwek. Tu także ją degustowaliśmy. Oliwa jest symbolem pokoju, mądrości, dobrobytu, zdrowia, zwycięstwa i szczęścia. Drzewo oliwne jest integralną częścią życia i podstawowym składnikiem diety Greków od czasów starożytnych, a Hipokrates uważał oliwę z oliwek za doskonałe lekarstwo. Historia drzewa oliwnego rozpoczęła się 7 tysięcy lat temu. Grecy są uważani za pierwszych, którzy uprawiają drzewa oliwne w europejskim obszarze śródziemnomorskim. Na świecie Grecja zajmuje pierwsze miejsce w produkcji czarnych oliwek i trzecie w produkcji oliwy z oliwek. 

Uczniowie codziennie poznają nowe słówka greckie i angielskie (muszą sobie radzić w bezpośrednich kontaktach z mieszkańcami Grecji). Wieczorem odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka.

AM