„ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”

W poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji projektu „ABC Empatii”, którego twórcą jest Czepczyński Family Foundation. Program realizujemy po to, by słowo empatia nie było tylko słowem, ale czymś, co czujemy – emocją.

„Biała laska” to kolejne opowiadanie, którego słuchaliśmy z uwagą. Dzisiaj naszym gościem była pani Dominika Zabłocka, która pracuje w szkole jako księgowa. Przedstawiła nam historię chłopca, który jest niewidomy i biała laska pomaga mu w pokonywaniu codziennych trudności i ułatwia życie. Wojtek, niewidomy chłopiec, poznaje Maksa i oprowadza go po parku, opowiada mu różne ciekawe historie i „pokazuje” ciekawe miejsca, mimo swojej niepełnosprawności. Mówi Maksowi o nauce w ośrodku szkolno-wychowawczym, o czytaniu brajlem oraz jego postrzeganiu świata. Chłopcy zaprzyjaźniają się, a Maks rozumie, że niewidomy kolega jest bardzo ciekawym i mądrym chłopcem.

Po wysłuchaniu historii chłopców nasi uczniowie zgodnie stwierdzili, że gdyby w naszej szkole pojawił się uczeń niedowidzący lub niewidomy nie byłoby to dla nich problemem. Dzięki opowiadaniu, które przeczytała pani Dominika uczniowie wiedzą, jak rozmawiać z osobą niewidomą, jak proponować jej pomoc i jak jej udzielać.

Iwona Zaborowska (koordynator projektu)

Sala lekcyjna. Uczniowie, nauczycielki i pani księgowa siedzą na dywanie. Pani księgowa trzyma książkę.
Sala lekcyjna. Uczniowie, nauczycielki i pani księgowa siedzą na dywanie. Pani księgowa trzyma książkę. Uczniowie trzymają napis: ABC Empatii.
Sala lekcyjna. Uczniowie siedzą na dywanie. Pani księgowa czyta książkę.
Sala lekcyjna. Uczniowie siedzą na dywanie. Pani księgowa czyta książkę.