Nasz pobyt w Grecji – 9

21.03.2023 r., 17°C, pierwszy dzień wiosny. Okazją do doskonalenia umiejętności w posługiwaniu się przez uczniów językiem angielskim i greckim był wyjazd na targ do miejscowości Leptokaria. Można na nim kupić artykuły codziennego użytku, warzywa i owoce. Leptokaria jest niewielkim miastem, liczącym 4 tys. mieszkańców.

Drugim największym miastem w Grecji, po Atenach są Saloniki. Dzisiaj zwiedzaliśmy to trzystutysięczne miasto położone nad Zatoką Salonicką, założone około 315 r. p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony Tessaloniki, córki Filipa II i przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego. Odbyliśmy rejs statkiem po zatoce i zobaczyliśmy najważniejsze obiekty historyczne.

Symbolem miasta jest Biała Wieża – wybudowana przy nabrzeżu przez osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego. W pobliżu znajduje się pomnik Aleksandra Wielkiego (uznawany za wybitnego stratega i jednego z największych zdobywców w historii ludzkości). Widzieliśmy Łuk Tryumfalny postawiony między 298 a 299 r. n.e. dla uczczenia zwycięstwa tetrarchy Galeriusza nad sąsanidzkimi Persami i Mauzoleum Galeriusza (cesarza rzymskiego). Mauzoleum, w którym miał być pochowany cesarz Galeriusz, wybudowano około 304 r. W późniejszych czasach zostało zamienione na kościół św. Jerzego. Najważniejszą świątynią miasta jest Bazylika św. Dymitra (V-VII w.). Zabytek jest położony powyżej pozostałości po agorze i rzymskim forum. Znajduje się w nim muzeum, posiada trzy boczne kaplice, a także zespół podziemnych katakumb. W Salonikach zachowały się też bizantyjskie obwarowania i świątynie oraz tureckie meczety.

Uczniowie pracowali także nad swoimi projektami (po dwa w każdej grupie). W czwartek będzie ich publiczna prezentacja.

AM