Dzień Ziemi

22 kwietnia 2024 r. odbył się apel szkolny poświęcony Dniu Ziemi – w tym roku pod hasłem: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Uczniowie klasy VII i VIII przedstawili raport na ten temat. Chyba większość z nas słysząc hasło „tworzywa sztuczne” myśli odruchowo „plastik”. Statystyczny Polak rocznie sięga po ponad 400 opakowań foliowych. Co się z nimi później dzieje? Wiele z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie!

Uczniowie podali kilka czynności, które każdy z nas może codziennie zrobić: zakupy pakować do własnej torby wielokrotnego użytku; używać bidonu na wodę; napoje pić z własnego kubka; nie korzystać z torebek foliowych; jedzenie do szkoły zabierać w pudełkach wielokrotnego użytku; zrezygnować z plastikowych słomek i sztućców; w miarę możliwości nie kupować odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów (poliester, nylon, itp.).

Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ono w 1970 r., aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska.

Organizacja apelu: Iwona Zaborowska

AM

Korytarz szkolny. Uczniowie stoją obok siebie za panią dyrektor.
Korytarz szkolny. Napis na kotarze: Dzień Ziemi. Pod spodem rysunek kuli ziemskiej z obejmującymi ją rękami.
Korytarz szkolny. Napis na kotarze: Dzień Ziemi. Pod spodem rysunek kuli ziemskiej z obejmującymi ją rękami. Przy plakacie stoją dwie uczennice w przebraniach żab.