Tydzień Edukacji Globalnej – 3

W środę, 16 listopada 2022 r., w trzecim dniu Tygodnia Edukacji Globalnej odbył się konkurs plastyczny pod hasłem „Świat dla pokoju”. Wzięli w nim udział wszyscy chętni uczniowie klas IV-VIII. I miejsce zajęła Joanna Woźnicka, II miejsce – Anna Pawłowska i III miejsce – Nadia Daniłowicz.

Uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych związanych z edukacją globalną. Lekcję prowadziła pani Jolanta Kozikowska w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku. Prowadząca omówiła sytuację polityczną w Europie, nawiązała do wojny toczącej się między Rosją a Ukrainą. Uczniowie dowiedzieli się, co oznaczają pojęcia: uchodźca i imigrant. Wskazali także przyczyny migracji na świecie. Następnie wysłuchali tekstu literackiego pt. „Tu teraz jest ich dom”. Opowiada on historię Romka, którego rodzice po wybuchu wojny zabrali go na stałe do Polski. Tam Romek i jego młodszy brat Mikołaj musieli pójść do nowej szkoły i rozpocząć swoje życie od nowa. Po wysłuchaniu utworu uczniowie podzielili się swoimi refleksjami na jego temat, a następnie w dwóch grupach przygotowali i zaprezentowali pantomimę nawiązującą do historii dzieci.

Organizacja zajęć w trzecim dniu TEG: Marzanna Wasilewska (konkurs plastyczny), Marzanna Sienkiewicz i Agnieszka Łaskowska (organizacja wyjazdu do Olecka)

Biblioteka pedagogiczna. Uczniowie siedzą na krzesłach.
Biblioteka pedagogiczna. Nauczycielka trzyma przed sobą kartkę z informacjami o migracji.
Biblioteka pedagogiczna. Na głównym planie mapa Europy na ekranie z zaznaczoną na czerwono Ukrainą.
Biblioteka szkolna. Uczniowie przedstawiają pantomimę.
Biblioteka pedagogiczna. Uczniowie przedstawiają pantomimę.
Prace konkursowe - rysunki uczniów.