„Czas radosnego oczekiwania”

Od 20 listopada do 22 grudnia 2023 r. w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny „Czas radosnego oczekiwania”. Jego celem było kultywowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, zwrócenie uwagi na duchowy wymiar świąt, kształtowanie u uczniów wrażliwości, empatii, wspieranie ich kreatywności, nauka pracy zespołowej.

W jego realizację zaangażowali się wszyscy nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Nad całością czuwały: Marzanna Sienkiewicz i Dorota Miszczak. Uczniowie wykonali kalendarze adwentowe, które przypominają o doniosłości zbliżających się świąt oraz łączeniu wiary z życiem codziennym. Wzięli udział w akcjach dobroczynnych: „Ile waży święty Mikołaj?”, „Podziel się pluszakiem”, gali wolontariatu „Iskierki Dobra” w Olecku. Dzięki temu dzieci mogły zaangażować się w działania na rzecz potrzebujących.

W szkole odbyły się mikołajki, podczas których uczniowie poznali historię świętego Mikołaja, biskupa Miry, żyjącego w pierwszej połowie IV wieku. Wyróżniała go troska o drugiego człowieka, jego potrzeby oraz hojność wobec wiernych.

Uczniowie klasy V i VI wysłuchali słuchowiska pt. „Bombka z Memimmgen” opartego na prawdziwych wydarzeniach z życia Aureliusza Zenona Dembińskiego, który po upadku powstania warszawskiego znalazł się w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen. Słuchowisko uświadomiło im, że wielu ludzi nie mogło spędzić tego czasu z bliskimi i w swojej ojczyźnie.

Tematyka zajęć z wychowawcą skupiała się wokół znaczenia tradycji świątecznych. Uczniowie włożyli wiele wysiłku w to, aby sale lekcyjne były pięknie udekorowane i przystrojone. Przygotowali także choinki „ubrane” w trudne słowa ortograficzne.

Został zorganizowany konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę świąteczną. I miejsce zajęła Zofia Bomber, II miejsce – Nadia Daniłowicz, III miejsce – Natalia Szyłak. Wyróżnienia otrzymali: Szymon Girtler i Aleksandra Pęcak. Najmłodszym uczestnikiem konkursu była Karolinka Szyłak.

Zwieńczeniem działań projektowych był montaż słowno-muzyczny pt. „Poetycko i muzycznie o Bożym Narodzeniu”. Uczniowie i nauczyciele czytali piękne i wzruszające teksty poetyckie, wykonywali indywidualnie i zespołowo najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Następnie odbyły się klasowe spotkania opłatkowe. Dzieci ze świetlicy opiekuńczo-wychowawczej odwiedził burmistrz Olecka, Karol Sobczak i jego zastępca, Sylwia Wieloch. Uczestnicy spotkania wysłuchali instrumentalnych wersji kolęd w wykonaniu Aleksandry Pęcak (akordeon) oraz Zofii Bomber (saksofon). Realizacja działań projektowych zintegrowała społeczność szkolną.

Marzanna Sienkiewicz