Nasz pobyt w Grecji – 11

23.03.2023 r., 22°C. Odwiedziliśmy miejscowość Dion (1100 mieszkańców), która znana jest z muzeum i wykopalisk archeologicznych. Starożytne miasto Dion z licznymi świątyniami zlokalizowane było u stóp Masywu Olimpu i stąd wynikało jego znaczenie jako miejsce oddawania szczególnej czci bogom olimpijskim. Wykopaliska w Dion prowadzone są od 1929 r. i jest to obecnie największy teren archeologiczny w Grecji. Można na nim zobaczyć także dwa antyczne teatry, resztki murów oraz domów. Na „scenie” teatru greckiego uczniowie (trzy grupy projektowe) przedstawili mity greckie: o Orfeuszu i Eurydyce, o Syzyfie, o Dedalu i Ikarze. Aktorzy znakomicie odnaleźli się w nowych rolach. Zagrali wspaniale.

… Orfeusz to śpiewak pochodzący z Tracji, który uważany jest za syna Apolla i muzy Kaliope. Eurydyka to jego ukochana. Niestety, od początku bogowie nie wróżyli szczęścia tej parze i zaraz po zaślubinach Eurydyka zginęła przez śmiertelne ugryzienie żmii. Zrozpaczony poeta żalił się niebu, a w końcu w rozpaczliwym kroku odważył się na zejście do Tartaru. Aby przekonać Hadesa do przywrócenia Eurydyce życia, zaśpiewał – akompaniując sobie na lirze – żałobną pieśń pełną tęsknoty. Pieśń okazała się na tyle wzruszająca, że ujęła za serce samego władcę piekieł. Małżonkom pozwolono opuścić świat podziemny …

Uczniowie dowiedzieli się także o starożytnym greckim teatrze i jego roli w ówczesnym świecie. Przedstawili również scenkę z życia współczesnego o znanym polskim sportowcu – Robercie Lewandowskim. Grupa uczniów, która wcześniej przygotowywała taniec polonez, zatańczyła go w obecności widzów.

Okolice Dionu słyną też z plantacji kiwi. Jedną z nich dzisiaj widzieliśmy.

Pod koniec dnia wszyscy uczniowie zaprezentowali efekty pracy w grupach projektowych oraz zostały podsumowane wszystkie ich działania i aktywności.

Jutro po śniadaniu wyjeżdżamy do domu, do Polski. W Judzikach będziemy w sobotę (pod wieczór lub wieczorem).

AM