111. rocznica urodzin porucznika Kazimierza Nuszla

… Zakneblowano usta! By w tej katyńskiej nocy nie mogły wołać o litość, ni wezwać znikąd pomocy …

19 października 2022 r. (środa) o godz. 11.11 na terenie posesji szkolnej odbył się uroczysty apel poświęcony 111. rocznicy urodzin porucznika Kazimierza Nuszla, którego Dąb Pamięci posadzono przy naszej szkole w dniu 24 czerwca 2010 r. i odsłonięto tablicę pamiątkową dla jego upamiętnienia i uhonorowania. Uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymn państwowy i zapalili białe znicze. Uczniowie klasy IV – Wiktor Jankowski i Mateusz Wójtowicz zaprezentowali montaż słowno-muzyczny.

Kazimierz Nuszel wywodził się z kresowej rodziny. Urodził się 19.10.1911 r. w Wilnie, w polskiej, katolickiej rodzinie mieszczańsko-ziemiańskiej. Jego ojciec, Jan Nuszel był urzędnikiem i pracował na kolei. Matka, Weronika Nuszel zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci: Kazimierza, Stanisława, Edwarda i Jana. Była spokrewniona z generałem Tadeuszem Kościuszko.

Kazimierz Nuszel ukończył Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie, a następnie w 1934 r. Wydział Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Stanisława Batorego w Wilnie, uzyskując tytuł magistra praw. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939 r. Kazimierz Nuszel jako podporucznik został zmobilizowany i przydzielony do 70. Pułku Piechoty w Pleszewie, skąd wyruszył na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. decyzją sowieckich władz został rozstrzelany przez NKWD, a zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń. Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny Ofiar Katynia. Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do stopnia porucznika.

Występujący: Wiktor Jankowski i Mateusz Wójtowicz

Poczet flagowy: Patrycja Zagacka, Bartosz Wójtowicz, Aleksandra Czajka

Organizacja apelu: Andrzej Malinowski

Pomoc w organizacji apelu: Agnieszka Łaskowska i Ferdynand Grodzicki

AM