„Aktywni Błękitni”. Oszczędzajmy i oczyszczajmy wodę

W ramach realizacji programu „Aktywni Błękitni”, 22 marca 2023 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Uczniowie klas I-III obejrzeli film „Oszczędzajmy wodę”, z którego dowiedzieli się, jaka jest rola wody, dlaczego i w jaki sposób należy ją oszczędzać. Następnie zagrali w grę planszową „Młody hydrolog”, aby utrwalić  swoją wiedzę o wodzie, a także w memory związane ze zwierzętami morskimi. Na zakończenie zajęć każdy uczeń narysował lub napisał o co prosi woda, czyli w jaki sposób można ją oszczędzać. Za zaangażowanie w zajęciach wszyscy uczniowie otrzymali medale „Przyjaciel wody”.

Uczniowie klas starszych przygotowali gazetkę z okazji dzisiejszego święta. Na zajęciach zajmowali się zagadnieniem związanym ze sposobami oczyszczania wody. Samodzielnie zbudowali filtr do wody składający się z trzech warstw: żwiru, piasku i węgla aktywnego. Następnie przelewali przez niego brudną wodę i sprawdzali stopień oczyszczenia. 

Pamiętajmy o tym, że dostęp do czystej wody to prawo człowieka; na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej; jesteśmy za to współodpowiedzialni; oszczędzanie wody to za mało.

Organizacja i prowadzenie zajęć: Małgorzata Korotko, Małgorzata Skrocka, Beata Roszkowska, Urszula Grzybowska

Gazetka ścienna na korytarzu szkolnym. Hasło: Światowy Dzień Wody.

Klasa szkolna. Na stoliku stoi filtr do oczyszczania wody.
Klasa szkolna. Na stoliku stoi filtr do oczyszczania wody.
Sala szkolna. Uczniowie oglądają film na dużym ekranie.
Sala lekcyjna. Uczniowie stoją przy ekranie.
Sala lekcyjna. Uczniowie siedzą przy ławce i wykonują rysunki.
Sala lekcyjna. Uczniowie siedzą przy ławce i wykonują rysunek.
Sala lekcyjna. Uczeń trzyma rysunek.
Sala lekcyjna. Uczniowie siedzą przy stoliku i grają w grę planszową.