Spacer naukowy po Bialskim Polu

W sobotę, 11 czerwca 2022 r. uczniowie: Joanna Gliniecka, Alicja Rydzewska i Konrad Nartowicz wzięli udział w spacerze naukowym po Bialskim Polu. Poznali walory przyrodnicze i kulturowe miejscowości.

Bialskie Pole to niewielka wieś – 13 gospodarstw i 49 mieszkańców w gminie Kowale Oleckie (3 km na północny wschód od Judzik). Typ genetyczny kształtu wsi – ulicówka (o długości 800 m), typ morfologiczny wsi – regularna. We wsi zachowały się stare zabudowania  gospodarcze i ogrodzenia, cztery stawy; znajduje się jedna Boża Męka i dwa gniazda bocianie (w tym jedno zamieszkane). Przez wieś przechodzą dwa szlaki turystyczne: zielony (doprowadzający do charakterystycznych miejsc) i czerwony (główny i najważniejszy szlak na danym obszarze). Dookoła obszary polodowcowe – wzgórza morenowe.

Bialskie Pole to jedna z najstarszych miejscowości w naszym regionie. Jest starsza np. od Judzik, Lenart, Białej Oleckiej czy Olecka. Jej początki związane są kolonizacją obszaru Wielkich Jezior Mazurskich i sięgają końca XV wieku.

Organizacja spaceru naukowego: Andrzej Malinowski