„ABC Empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”

W środę, 15 lutego 2023 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu „ABC Empatii”. Projekt powstał dzięki rodzinie państwa Czepczyńskich (CFF Czepczyński Family Foundation), którzy poprzez edukację najmłodszych, mają nadzieję na likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami, a także zmianę myślenia i negatywnych postaw.

Z książki przygotowanej przez twórców projektu, dowiemy się, czym jest cukrzyca, niepełnosprawność intelektualna, zespół Aspergera czy blizny na ciele. Czytelnik dowie się m.in. do czego służy czerwony aparat na uchu Eryka, dlaczego Kaja nosi colę w plecaku i w jakim celu Zosia ścięła swoje włosy.

Do wspólnego czytania wybranych fragmentów zaprosiliśmy panią Sylwię Wieloch, zastępcę burmistrz Olecka, panią Beatę Prześniak, dyrektora szkoły oraz Nadię Daniłowicz, uczennicę klasy V. Usłyszeliśmy o niezwykłych przygodach Zosi i Maksa, którzy jako pierwszoklasiści szkoły podstawowej, doświadczają niecodziennych sytuacji. Poznają osoby mierzące się z różnymi niepełnosprawnościami i schorzeniami. Poprzez nowe relacje i doświadczenia uczą się wzajemnej empatii i tolerancji, szczególnie w stosunku do rówieśników.

W ramach realizacji projektu w szkole odbędzie się 12 zajęć.

Realizacja projektu: Beata Roszkowska i Iwona Zaborowska (koordynator)