Szkolny Tydzień Profilaktyki

W dniach 24-28.10.2022 r. w naszej szkole odbywały się różnorodne działania profilaktyczne mające na celu podniesienie świadomości uczniów na temat zasad zdrowego odżywiania, form aktywnego spędzania czasu wolnego, zasad zdrowego stylu życia, zagrożeń wynikających ze stosowania używek oraz zachowań asertywnych.

W działania zaangażowała się cała społeczność szkolna. Dzieci z ZWP wraz z paniami wykonały piękne koszyczki z owocami i warzywami. Uczestniczyły w pogadance o zdrowym odżywianiu. Z wielkim zaangażowaniem wykonały prace plastyczne, rozpoznawały i nazywały owoce i warzywa. Obejrzały też bajkę edukacyjną na temat roli witamin dla zdrowia. Uczniowie klas I-III wraz z paniami: Beatą Roszkowską i Urszulą Grzybowską oraz rodzicami wykonali wesołe kanapki ze zdrowych produktów oraz kolorowe i zdrowe sałatki warzywne. Poznali zasady zdrowego odżywiania oraz zrozumieli obowiązek spożywania zdrowego drugiego śniadania, by móc skoncentrować się na pracy w szkole i osiągać dobre wyniki w nauce. Starsi uczniowie i wychowawcy promowali zdrowy styl życia poprzez wykonanie plakatów edukacyjnych oraz scenki rodzajowej o profilaktyce zdrowego odżywiania. Najstarsza grupa uczniów, czyli klasa VIII wykonała ulotki informujące o zagrożeniach spowodowanych stosowaniem wszelkich używek. Uczniowie dyskutowali na temat zniszczeń, jakie powodują używki w organizmie człowieka. Ulotki zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym i będą cenną przestrogą dla młodszych koleżanek i kolegów.

Podczas działań odwiedziła nas pani Emilia Naruszewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olecku, która zadbała o edukację rodziców i przekazała im cenne informacje o zasadach zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania oraz konieczności stosowania tych zasad w żywieniu oraz wychowaniu dzieci i młodzieży. Akcję Szkolnego Tygodnia Profilaktyki podsumowaliśmy Dniem Aktywności Fizycznej. Pani Dorota Miszczak oraz wychowawcy klas I-III przygotowali aktywne przerwy, podczas których uczniowie tańczyli zumbę, ćwiczyli aerobik, uczestniczyli w grach zespołowych i zabawach z piłką i grali w tenisa stołowego.

Organizacja przedsięwzięcia: Iwona Zaborowska, Justyna Adamczyk

IZ