Tydzień Edukacji Globalnej – 1

W naszej szkole rozpoczął się Tydzień Edukacji Globalnej (14-20.11.2022 r.). W tym roku jego hasło brzmi: „Solidarnie ponad granicami!”.

W pierwszym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej – 14 listopada 2022 r. uczniowie klasy VI obejrzeli fragmenty filmu „S.O.S. Ziemia”. Premiera filmu miała miejsce 5 czerwca 2009 r. równocześnie w 85 krajach. Film ukazuje podróż po wszystkich kontynentach. Jej celem było zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenia dla środowiska naturalnego. Film to wołanie naszej planety o ratunek. Uczniowie klasy szóstej obejrzeli fragmenty filmu dotyczące globalnego ocieplenia, migracji, rolnictwa i głodu na świecie. Następnie w parach rozpatrywali pozytywne i negatywne skutki rozwoju rolnictwa dla człowieka i planety w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju (Cele: 2., 12, 13.). Przygotowali też infografikę dotyczącą działań, które może podjąć każdy z nas na rzecz eliminacji głodu.

Uczniowie klas IV i V analizowali wszystkie Cele Zrównoważonego Rozwoju i o nich dyskutowali. Uczniowie klas: IV, V, VI i VII uczestniczyli w warsztatach na temat: Czy pomoc humanitarna i rozwojowa jest dzisiaj potrzebna?

Dzieci w zespole wychowania przedszkolnego obejrzały film na temat równości i o nim rozmawiały; zapoznały się też z mapą świata i jego mieszkańcami.

Organizacja zajęć w pierwszym dniu TEG: Agnieszka Łaskowska (warsztaty – film „S.O.S. Ziemia”, analiza CZR), Dorota Miszczak (warsztaty – Pomoc humanitarna), Dorota Michałowska-Radzewicz (zajęcia: Każdy inny – wszyscy równi)