Edukacja globalna w Grecji – cel 7 i 9

24.10.2024 r. Przy okazji udziału uczniów w programie Erasmus+ w Grecji odbyło się dziewiąte spotkanie – prelekcja w miejscowości Dion i … w autokarze, skąd uczniowie mogli oglądać panele słoneczne i ogniwa na domach i ziemi. W prelekcji wzięli udział uczniowie z SP w Judzikach i SP nr 3 w Ełku. Dotyczyło ono 5. celu zrównoważonego rozwoju: czysta i dostępna energia – zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie oraz  celu 9 – innowacyjność, przemysł, infrastruktura – budować stabilną infrastrukturę, promować zrównoważone uprzemysłowienie oraz wspierać innowacyjność.

Andrzej Malinowski omówił te zagadnienia na przykładzie Grecji i świata. Uczniowie dowiedzieli się o dostępie do energii, o odnawialnych źródłach energii, o technologiach informacyjno-komunikacyjnych.

Obecnie 3 miliardy ludzi nie ma dostępu do czystego paliwa do gotowania i jest narażonych na niebezpieczny poziom zanieczyszczenia powietrza. 1 miliard ludzi nie ma dostępu do elektryczności. Obecnie świat korzysta w 30% z energii odnawialnej (Grecja w 29%, Polska w 16%). 7 października 2022 r. odnawialne źródła energii (OZE) przez 5 godzin stanowiły w Grecji 100% produkcji energii (po raz pierwszy w historii kraju).

Wzrost produktywności i dochodów, poprawa opieki zdrowotnej i lepsza edukacja są zależne od inwestowania w infrastrukturę. U podstaw wysiłków zmierzających do realizacji celów środowiskowych leży postęp technologiczny.

AM

W autokarze. Nauczyciel trzyma mikrofon.
W autokarze. Nauczyciel trzyma plakat i mikrofon.
Panele słoneczne na dachach.
Panele słoneczne na dachach.
Panele słoneczne na dachach.
Ogniwa fotowoltaiczne na dachach.
Ogniwa fotowoltaiczne na dachach.
Panele słoneczne na dachach.