Edukacja globalna w Grecji – cel 14

14.10.2024 r. Przy okazji udziału uczniów w programie Erasmus+ 14 w Grecji odbyło się pierwsze spotkanie – prelekcja nad brzegiem Morza Egejskiego. Wzięli w nim udział uczniowie z Judzik i SP nr 3 w Ełku. Dotyczyło ono celu 14. zrównoważonego rozwoju – życie pod wodą; chronić oceany, morza i zasoby morskie oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony.

Andrzej Malinowski omówił skład wody morskiej, organizmy żyjące w wodzie i pod wodą oraz wykorzystanie gospodarcze mórz. „Woda deszczowa, woda pitna, pogoda i klimat, linie brzegowe, sporo naszej żywności, a nawet tlen, którym oddychamy, są zależne od mórz, które działają jako regulator. Od wieków przez morza i oceany prowadzą ważne szlaki handlowe i transportowe… Chronione obszary morskie muszą być odpowiednio zarządzane i finansowane. Należy także wprowadzić regulacje, które ograniczą przełowienie, zanieczyszczenie środowiska morskiego i zakwaszenie oceanów”.

Cele Zrównoważonego Rozwoju to plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. Na szczycie w Nowym Jorku, w 2015 r., przywódcy krajów członkowskich ONZ podpisując dokument “Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030” podjęli ambitne zobowiązanie do podjęcia działań na rzecz redukcji ubóstwa w jego wszystkich postaciach, zapewnienia dostępu do edukacji, do żywności i czystej wody, podjęcia działań na rzecz równości szans, wspieranie praw człowieka, pokoju i stabilności na świecie, ochrony środowiska naturalnego, łagodzenia zmian klimatycznych, dostępu do zrównoważonych źródeł energii.

Dokument ten zawiera 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań, które mają być osiągane przez wszystkie strony – rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu,  a także obywateli. Skupiają się one wokół 5 obszarów: ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo.

W listopadzie 2024 r. będziemy obchodzić w szkole Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem: „DziałajMY dla PlaneTY”.

AM

Nad Morzem Egejskim. Uczniowie stoją obok siebie i trzymają w rękach teksty i fotografie.
Nad Morzem Egejskim. Uczniowie stoją obok siebie i trzymają w rękach teksty i fotografie.
Nad Morzem Egejskim. Uczniowie stoją obok siebie i trzymają w rękachflagę Grecji i napis Edukacja Globalna.
Morze Egejskie.
Nad Morzem Egejskim. Uczniowie siedzą na plaży. Przed nimi stoi nauczyciel.
Nad Morzem Egejskim. Uczniowie siedzą na plaży. Przed nimi stoi nauczyciel.