„Literackie harce. Październik miesiącem bibliotek szkolnych”

Już od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku tematem przewodnim święta było hasło „Baśnie i legendy z całego świata”.

W piątek, 29 października 2021 r. uczniowie klasy czwartej i piątej udali się do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku. Uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. „Literackie harce. Październik miesiącem bibliotek szkolnych”. Dzięki pani Agnieszce Makarewicz biblioteka stała się w piątkowy poranek miejscem magicznym. Uczniowie słuchali fragmentów książki Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo”, układali twórcze historyjki na temat bibliotek.

Następnie pracowali w dwóch zespołach, które z dostępnych przedmiotów budowały magiczną bibliotekę i ustalały zasady obowiązujące w niezwykłej przestrzeni. Zwieńczeniem twórczej zabawy było „literackie śniadanie” – poczęstunek przygotowany przez panią Agnieszkę Makarewicz oraz układanie wierszy i historyjek z rozsypanek.

Uczniowie klasy czwartej i piątej wraz z opiekunami składają pani Agnieszce Makarewicz serdeczne podziękowania za przygotowanie twórczych i aktywnych zajęć. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie.

Organizacja wyjazdu i opieka nad uczniami: Marzanna Sienkiewicz i Agnieszka Łaskowska

W bibliotece. Uczniowie siedzą na krzesłach.
W bibliotece. Uczniowie siedzą na krzesłach. Prowadząca czyta fragmenty książki,.
W bibliotece. Na krzesłach siedzi dwóch uczniów. Uczeń po lewej stronie trzyma kłębek nici.
W bibliotece. Uczniowie stoją przy prowadzącej zajęcia.
W bibliotece. Uczniowie chodzą po pomieszczeniu.
W bibliotece. Uczniowie chodzą dokoła krzeseł przykrytych czarną tkaniną.
W bibliotece. Na podłodze leżą książki, przy nich stoją uczniowie.
W bibliotece. Na stole stoją trzy talerze z poczęstunkiem. Przy nich napis na kartce: Literackie śniadanko w bibliotece.