Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

… Przysięgam Panu Bogu w wierności Polsce trwać …

4 marca 2022 r. odbył się uroczysty apel poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” (1944-1963). Jego celem było kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, pogłębianie wiedzy o formach i charakterze oporu żołnierzy „drugiej konspiracji” oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

„Żołnierze Wyklęci” – Tak historycy określają żołnierzy podziemia niepodległościowego, wywodzących się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej, walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca.

Ta data nie jest przypadkowa. Tego właśnie dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Czwartego Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni, dotychczas zapomniani bohaterowie walki o wolność. Byli oni najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Skutecznie zacierana pamięć o nich i ich dokonaniach przez ówczesne władze nadała im taki właśnie przydomek … wyklęci …, a mimo to niezłomni … Niezłomni byli również ich bliscy, którzy do końca walczyli  o pamięć i prawdę o bohaterach.

Ostatni żołnierz niezłomny, Józef Franczak został zastrzelony w 1963 roku.

Poczet flagowy: Patrycja Zagacka, Bartosz Wójtowicz, Aleksandra Czajka

Występujący: Wojciech Korotko, Zuzanna Pęcak, Alicja Rydzewska, Joanna Gliniecka, Mateusz Wójtowicz, Wiktor Jankowski

Scenariusz i organizacja apelu: Agnieszka Łaskowska, Małgorzata Korotko, Ferdynand Grodzicki

AM