Światowy Dzień Liczby Pi

14 marca 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole światowy Dzień Liczby Pi. Liczba pi, to 3,14, czyli trzeci miesiąc to marzec i czternasty dzień, stąd obchody tego święta akurat 14 marca. Prowadzącymi uroczystość byli: Zuzanna Pęcak i Wojciech Korotko. Na początek wysłuchaliśmy piosenki o liczbie pi zaczynającej się od słów: „Liczba pi taka dziwna mi, ma początek, lecz końca nie, trzeba sprawdzić czy liczbie tej rzeczywiście końca brak…”

Następnie dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o Albercie Einsteinie, który urodził się właśnie 14 marca i o rekordziście z Japonii, który zapamiętał 100 000 cyfr liczby pi i recytował je przez 16 godzin. Później obejrzeliśmy fragment filmu z rekordu Polski należącego do Marcina Kowalczyka, który w ciągu 45 minut wyrecytował 8000 cyfr liczby pi. Rekordzistką naszej szkoły okazała się uczennica klasy VIII – Alicja Rydzewska, która wyrecytowała 210 zapamiętanych cyfr. Wszyscy byli pod wrażeniem jej wyczynu, za który otrzymała od państwa Grodzickich nagrodę pieniężną.

Pani od matematyki w tym dniu schowała 10 zadań, które trzeba było odnaleźć. Do nauczycielki wróciło sześć z nich, jedna uczennica (Patrycja) otrzymała ocenę celującą za poprawne rozwiązanie swojego zadania. Ponadto w tym dniu duża grupa uczniów dostała pozytywne oceny za wyrecytowanie co najmniej 11 kolejnych cyfr liczby pi.

Na koniec popis taneczny dała grupa artystyczna pod kierunkiem Michała, która pokazała, że matematyka nie musi być ani nudna, ani straszna. Chłopcy tańczyli do piosenki pt. „Matematyka kręci mnie”.

Relację pod kierunkiem Marzenny Grodzickiej napisał Mateusz Rubin