Żonkile 2022

20 i 21 kwietnia 2022 r. (środa i czwartek) w naszej szkole została przeprowadzona ogólnopolska kampania Żonkile 2022. Ma ona na celu upamiętnienie wybuchu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. i było jednym z pierwszych powstań w okupowanej przez Niemców w Europie. Akcję od 2013 r. organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku przystąpiło do niej ponad cztery tysiące szkół i instytucji kultury w całej Polsce.

Uczniowie klasy IV, V, VI na lekcji języka polskiego poznali historię powstania w getcie warszawskim, a na podstawie materiałów muzealnych, przygotowali gazetkę ścienną. Obejrzeli film pt. „Będę pisać” inspirowany losami Natana i Zosi, dzieci, których życie zmieniło się całkowicie z chwilą wybuchu wojny. Ich domy zostały zniszczone, rodzice stracili cały dobytek i przeprowadzili się do getta, w którym panował głód, szerzyły się choroby. Dzieci ciągle doświadczały strachu, jednak listy, które do siebie pisały, pomogły im przetrwać trudne chwile i były dowodem prawdziwej przyjaźni. Dzięki Zosi Natan i jego mama znaleźli bezpieczne przejście na drugą stronę muru getta. Uczniowie wykonali karty pracy i komiks do filmu. Następnie narysowali i wycięli żonkile, które są symbolem powstania.

Jedną z osób, które walczyły w powstaniu był Marek Edelman. To on zapoczątkował tradycję, aby w rocznicę wybuchu powstania składać bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Uczniowie klasy VIII na lekcji języka polskiego poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej na podstawie dokumentu pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Następnie poznali treść opowiadania „Przyjaciel” autorstwa Marcina Szczygielskiego i wykonali karty pracy do utworu. Na zakończenie zajęć wykonali żonkile. Są one wyrazem naszej pamięci o bohaterskim zrywie mieszkańców getta, którzy podjęli walkę także o swoją godność.

Organizacja kampanii w szkole i prowadzenie zajęć: Agnieszka Łaskowska