TEG – 5

Piątek, 19 listopada 2021 r. był kolejnym, ale i ostatnim dniem Tygodnia Edukacji Globalnej w naszej szkole. Uczniowie z klas I-III i IV-VI, którzy są zapisani w dzienniku pod nr 5 oraz uczniowie z klasy VII pod nr 9 i 10 losowali pytania umieszczone na jednej ze ścian sześciennej kostki i na nie odpowiadali. Wylosowane zostały pytania oznaczone numerem 2. Dotyczyły one dzikich zwierząt, żyjących w środowisku naturalnym.

Uczniowie klasy IV uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku, które prowadziła pani Agnieszka Makarewicz. Związane były one z Tygodniem Edukacji Globalnej, a temat: „Zero waste dla każdego! Bądź eko i zobacz jakie to proste!”, miał na celu przybliżenie uczniom wybranych współzależności miedzy zasobami środowiska i  zmianami klimatu, a odpowiedzialnym konsumpcjonizmem. Uczniowie za pomocą różnorodnych ćwiczeń wskazywali sposoby na ograniczenie konsumpcji, przykłady odpowiedzialnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja wyjazdu i opieka nad uczniami – Marzanna Sienkiewicz i Agnieszka Łaskowska.

Ponadto uczniowie klasy IV i V podczas zajęć z wychowawcą poznali treść utworu Anny Onichimowskiej pt. „Po drugiej stronie gór”. Bajka opowiada historię małej Aiszy z Afryki, która nie może uczęszczać do szkoły, ponieważ wraz ze swoją mamą i innymi kobietami ze  wsi musi przemierzyć wiele kilometrów w upalnych warunkach, aby zaopatrzyć w niezbędną ilość wody swoich bliskich. Historię dziewczynki uczniowie przedstawili w formie rysunkowej, a następnie zaprezentowali swoim młodszym koleżankom i kolegom przy pomocy teatrzyku kamshibai. Po obejrzeniu inscenizacji młodsze dzieci wskazały, w jaki sposób można oszczędzać wodę i trzeba przyznać, że ich wiedza dotycząca odpowiedzialności za zasoby naszej planety jest naprawdę imponująca. Na zakończenie wszyscy obejrzeli bajkę pt. „Hibi – oszczędzanie wody”. Zajęcia przygotowali: Agnieszka Łaskowska oraz uczniowie klasy IV i V.

Uczniowie klasy V zapoznali się z warunkami życia mieszkańców Indii oraz wpływu warunków przyrodniczych na uprawę ziemi. Zajęcia prowadził Andrzej Malinowski.

Wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w prelekcji na temat uchodźców. Poruszono następujące zagadnienia: uchodźca, uchodźstwo, przyczyny i kierunki uchodźctwa, uchodźcy w Unii Europejskiej (w tym i w Polsce), kto pomaga uchodźcom, sposoby rozwiązywania problemów uchodźców, mity dotyczące uchodźców. Prelekcję prowadził Andrzej Malinowski.

Uczniowie klasy IV sadzili kwiaty, które znakomicie oczyszczają i dotleniają nasze pomieszczenia. Uczniowie posadzili skrzydłokwiat – oczyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków organicznych; bluszcz pospolity – ma bardzo pozytywny wpływ na nasze otoczenie, absorbuje on formaldehyd (substancja zanieczyszczająca powietrze); wężownicę – jedna z najlepiej dotleniających roślin doniczkowych i sensewierię – oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu. Zajęcia prowadziła Marzanna Sienkiewicz.

Organizacja piątego dnia TEG: Andrzej Malinowski, Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska

AM